Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / ARCHÍV / aký AVa chceme ?
This is UNI Plone Theme

aký AVa chceme ?

V sobotu prebehla v klube MINI debata o tituloch ktoré sú na stole.

 

Veľmi dôležitá vec. Jednak sa musíme rozprávať, aj o tomto, aj o mnohých iných veciach. Bez debaty budú veci statické, bez smerovania k lepšiemu, bez smerovania k tomu čo naozaj chceme, čo sa žiada. Stihli sa povedať iba základné tézy a ja som stihol iba vracať "pingpongy". Pokúsim sa zosumarizovať svoj názor, aj keď zas iba krátko, v tézach.

  • V klube je cca 10-12 aktívnych členov. Menej aktívnych plus 4-6.  Náhodných 2-4. Hostí 6-8. V sume cca 10-20 ľudí. Hudobných názorov je teda 10-20. Je to fakt, nič s tým nespravíme. Zďaleka nie sme jednotní, jednoliati, homogénni. Veď každý sme iní, je to tak prirodzené, opak by bol nenormálny. Pokúsme sa ale, túto rozdielnosť obrátiť v prospech nás všetkých, nech nás to nerozdeľuje ale obohacuje. Ja mám rád modré, druhý zas zelené. Nehľadajme PRIENIK spoločných názorov, dostali by sme sa iba k veľmi úzkemu zoznamu titulov. Keď modrí (fialoví, oranžoví) ochutnajú zo zeleného (červeného, hnedého), môžeme sa obohatiť, rozšíriť svoje obzory. Starší omladnúť, mladší načerpať zo skúseností.

Čo z tohto vyplýva pre archív? Že musí byť široký, bohatý, pestrý, obsahovať širokú paletu žánrov, štýlov. Toľko koľko je SUMA názorov. Nie PRIENIK .

 

  • Samozrejme, kvalita je rozhodujúca. Téma kvality je však kvapku zložitejšia.

A hneď odbočím na technickú kvalitu. Moja predstava archívu je, že musí byť tvorený zásadne v maximálne možnej kvalite. Užívateľ archívu si pre vlastnú potrebu z kvalitného zdroja môže vytvoriť kópiu akú potrebuje, v kvalite ktorá mu vyhovuje (nech 64mp3). Opačne sa to nedá.

 

Teda záznamy kopírované priamo z pôvodných CD nosičov, alebo stiahnuté z bezstratových komprimácií (FLAC, vaw, 256mp3...).

 

    • Hudobná kvalita, ktorá je možno dôležitejšia, je však funkcia osobnosti. Preto hodnotenie jedného môže byť diametrálne odlišné od hodnotenia druhého. (Známa téma o blondínkach a černuľkách, ale mne ryšavé). Nezostáva nič iné ako posudzovať túto tému na výrazne širšej báze, prípadne aj akceptovať názor výrazne skúsenejších a znalejších ľudí. Nehovorím o nedeľnej prílohe Washington Post ktorý má 10 stálych komentátorov, a New York Times 20, veď kto to z nás číta. Skôr mám na mysli Down Beat, ktorý roky chodí, Jazz Forum ktorý je k dispozícii, prístupná je kultúrna príloha SME, ako aj  .týždeň (Kušnierik a spol.) Najskôr ale myslím na zdroje ktoré SÚ k dispozícii na dve kliknutia myšou. Ja obľubujem server All Muisc Guide (85 expertov), Rate Your Music, ale zdrojov je ďaleko viac. Berme za základ hodnotenia týchto zdrojov. Áno hviezdičky sú barličky, ale je to ďaleko objektívnejšie ako názor hocikoho z nás, ktorý vždy je len jeho názor.

Samozrejme, ten názor jednotlivca je najdôležitejší, ale pre neho. Uplatňuje sa pri požičaní z archívu. Nepožičiam si vec o ktorej viem, že sa mi to nepáči, nezávisle na tom koľko to má hviezdičiek. To je ale iná téma, je to o tom čo si ja požičiam z archívu. To nie je o tom čo MÁ BYŤ v archíve. Požičia si to niekto iný a bude sa mu to páčiť, alebo nie.

 

Takže pre archív má zmysel dávať veľmi dobré a dobré hodnotenia expertov, prípadne štatistické výsledky ankiet. Tieto môžeme považovať za "temer" objektívne. Subjektívne si z AVa požičia kto čo chce.

 

 

 

 

Ešte k téme novinky, stariny. Zas nech je to vec kvality. Nová môže byť "weak" , staršia "excelent". Zas, objektívne experti, subjektívne ja.

 

 

 

A podľa mňa toto v AV archíve už JE teraz, resp. sa snažím aby to tam bolo tak. Je tam široká paleta, že až každý jeden kto to číta si povie že väčšinu ani nepoznám. Iný zas nepozná iné. Takže, tak. (Jasné, že hocikedy hocičo uletí). A kvalita je daná barličkami, hviezdičkami. 

ALE.

Ale, netvrdím, že momentálny stav  AVa je optimálny, že by nemohol byť lepší, že by nemohol viac vyhovovať predstavám najširšej klubovej základne. Samozrejme, že môže byť.

 

Tak ho spravme !!!

Z debaty vyplynuli aj návrhy:

 

  • Spravme anketu : Čo by som (ja) chcel mať v AV archíve. Ťuknite si  SEM .
  • Spravme anketu : Čo odporúčam iným aby si vypočuli. Ťuknite si  SEM .
  • Spravme anketu : Čo počúvam tento týždeň (teraz, v poslednom čase). Ťuknite si  SEM .

Ankety sa zosumarizujú, vyhodnotia a archív môže ďalej rásť podľa toho. A môže byť na nástenke v klube, a môže byť aj na webe. (Verím, že bude, už sa to zas varí).

 GK

ECHO:

Jaro Jedlička : Každá dobre spracovaná a predvedená hudba je prijateľná. Síce nie každým, a hudobný sluch má cca 1 percento ľudí, ale to už je o niečom celkom inom. A v archíve si nájdu azda svoju parketu všetci podľa svojho, nie každý má nadpanelákové požiadavky na priestor a akustiku a kvalitu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« Apríl 2024 »
Apríl
PoUtStŠtPiaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930