Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROFILY / >Edward Hagerup GRIEG
This is UNI Plone Theme

>Edward Hagerup GRIEG

1843 (Bergen) - 1907 (Bergen)

Jeho prvou učiteľkou bola jeho matka, vynikajúca klaviristka. Keďže mladý Grieg prejavoval pozoruhodné hudobné nadanie, na radu svetoznámeho husľového virtuóza Ole Bulla ho rodičia poslali študovať hudbu do Lipska. Keďže nebol spokojný s tamojším prostredím, zakrátko odišiel študovať do Kodane k Nielsovi Wilhelmovi Gadehovi. Tam sa zoznámil s mnohými vynikajúcimi umelcami, medzi inými s rozprávkarom H.Ch.Andersenom, speváčkou Ninou Hagerupovou (s ktorou sa neskôr oženil) a skupinou škandinávskych umelcov, medzi ktorými vynikal Nór Richard Nordraak - neskorší autor nórskej štátnej hymny. Ten nadchol Griega pre škandinávsku hudbu a spoločne založili spoločnosť pre pestovanie škandinávskej hudby „Eutepe”.
Po mnohých zájazdoch po celej Európe, kde učinkoval ako klavirista a dirigent, sa vrátil domov do Nórska. Tu neúnavne organizoval hudobný život, koncerty, vyučoval hudbu... Medzi tým stihol skomponovať mnoho menších skladieb (väčšinou piesní a skladieb pre klavír ) vychádzajúcich zo škandinávskej - hlavne nórskej ľudovej hudby, ktorú však nikdy necitoval doslovne. Skomponoval aj niekoľko závažných hudobných skladieb, medzi ktorými sú najznámejšie scénické diela Sigurd Jorsalfar a Peer Gynt podľa Ibsenovej predlohy. Obidve diela neskôr upravil do formy suity. Veľmi známy a často hraný je aj jeho Koncert pre klavír a orchester a moll. Opera Olaf Trygvason zostala nedokončená. Edward Grieg sa touto svojou činnosťou stal zakladateľom nórskej národnej hudby a jeho sláva sa šírila aj do ostatnej Európy. Jeho hudbu obdivovali okrem iných F.Liszt, J.Brahms, P.I.Čajkovskij, ale aj C.Debussy, ktorý jemne ironicky, ale výstižne označil jeho hudbu ako „bombónik naplnený snehom” - zrejme narážal na severskú melanchóliu jeho skladieb premiešanú s drsným vzdorom a energiou.

Koncert pre klavír a orchester a moll - časti: Allegromolto moderato - Adagio - Allegro moderato

Hlavná téma:

Peer Gynt - dve orchestrálne suity
časti 1.: I. Jarná nálada, II. Aasina smrť, III. Anitrin tanec, IV. V jaskyniach kráľa hôr
1. I. Jarná nálada

1. III. Anitrin tanec

časti 2.: I. Únos nevesty a Ingridin nárek, II. Arabský tanec, III. Návrat Peer Gynta, IV. Solvejgina pieseň
2. IV. Solvejgina pieseň

Solvejga celý život čakala na Peer Gynta, ktorý sa túlal po svete. Teraz spieva uspávanku umierajúcemu Peer Gyntovi - je to asi najkrajšia Griegova melódia.

Odkazy na iné web stránky.