Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

This is UNI Plone Theme

pec

Kúrenie, pec, ekonomika.

  • Ročne platíme za elektrinu , v závislosti od počasia, cca 558,-€ (16.810.- Sk). Kúrime cca od polovice novembra do polovice marca. Teda cca 4 mesiace. (A mali by sme viac, sme v pivnici a prirodzená vlhkosť je vysoká). Mesačne sa schádzame 4 krát, za tie 4 mesiace teda 16 krát. Jedno zakúrenie v klube teda stojí cca 35€ (1.051,- Sk). Absurdné číslo. Aj keď to skrášlime tým, že aj svietime, aj ide zosilňovač, PC, TV a to 12 mesiacov, takže pece nás denne stoja nech cca 28€ (850,- Sk). Lenže denne, každé zakúrenie. Rovnako absurdné.
  • Iný druh kúrenia, napr. plynom, ÚK, tuhým palivom, drevom, uhlím  neprichádza do úvahy.
  • Zostáva elektrina, a tá výrazne lacnejšia nebude. Nakoniec, ako aj iné energie.
  • Máme dve pece. (Možno) 6kW v posluchovej miestnosti z roku 1978, a v barovej miestnosti 4 kW ešte staršiu. Staré pece majú slabšiu účinnosť. Moderné pece však tak, či tak nebudú mať účinnosť viac ako o 10% lepšiu. Teda návratnosť nových pecí by bola 10 rokov !Na nové pece ale rovnako nemáme.
  • Ďalší problém je, že zadná pec je vlastne pokazená. Aby bolo v sobotu večer teplo, musí niekto prísť napr. v piatok poobede a zapnúť spínač. A potom ešte v sobotu poobede zapnúť ventilátor. (Skúšame el. spínacie hodiny, ale blbne to).
  • JaroK, ako mladý dôchodca, aj býva blízko, sa ponúkol, že ma (gk) odbremení od funkcie peciara a bude chodiť zapínať podľa potreby. Fajn! Aj laboruje s el. radiátorom  2kW s jeho zapínaním a vypínaním s presnosťou na hodiny a minúty atď. Fajn !
  • Moja skúsenosť s el. pecami a el. radiátorom, (veď aj v robote dlhé roky kúrime pecami a prikurujeme radiátorom), je taká, že akýmkoľvek 2kW telesom nevykúrime 2-3 miestnosti. Maximálne, keď na začiatku a konci vykurovacej sezóny raz, dvakrát s tým vystačíme. Trvalo určite nie. Aj by zhoreli zásuvky. Naviac, nemôžeme pripustiť, aby sa nám do pivnice nasťahovala zatuchlina a pleseň.  Nehovoriac o ich vplyve na elektroniku , repráky atď.
  • Ostávajú chrobačné pece. Riešenie je však ich oprava ! Hlavne regulácia. Keby fungovala, vedeli by sme pec používať ako 2kW alebo 3kW, alebo 4,5,6 kW spotrebič. Pomohlo by to veľmi. Ušetrili by sme peniaze.
  • Viem to dávno, ale nenachádzam riešenie. Kovoslužba, ktorá to mala v náplni, už dávno neexistuje. Remeselníci sa rozpŕchli. Potrebujeme schému zapojenia pecí, potrebujeme vedieť meno a typové číslo regulátora. Polovička Tesla fabrík už nefunguje, ale máme dovozy Siemens, Philips, AEG atď.  Aký konkrétny typ súčiastky od týchto výrobcov nahradí tú, o ktorej nevieme aká je vôbec?
  • Ten štítok na obrázku, je možno zo zadnej pece, ale možno nie !

VÝZVA : Vyzývame všetkých, ktorí čítajú tento e-mail, alebo sa preklili na stránku, aby nám poradili elektrikára silnoprúdara, ktorý má skúsenosti s el. pecami, ktorý nám identifikuje pec, má schému zapojenia, prípadne má rovno v šuplíku potrebné súčiastky. Reálne však, ktorý by vedel nahradiť pokazené súčiastky s tými, ktoré sú akurát na trhu. Alternatíva, je aj vyrobiť samostatnú skrinku (black box) v ktorej by tá regulácia bola. Treba vymyslieť, navrhnúť, vyrobiť. Musíme šetriť!!!