Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / ECHO / komentáre / ECHO MAZAL TOV 2012
This is UNI Plone Theme

ECHO MAZAL TOV 2012

Názory :

PištaD :

Po niekolkych klubovych programoch so zidovskou tematikou, precestovania Izraela krizom-krazom, bolo pre mna echo o pripravovanom festivale MAZAL TOV, velmi ocakavanou udalostou tohoto leta.

Zucastnil som sa sice iba pondelnajsej prednasky vo ved. kniznici o zid. osobnostiach Kosic spojenej s vystupenim tria Mojse Band a stredajsieho koncertu PaCoRa+Paul Shapiro+Frank London, ale aj to mi stacilo k tomu, aby som napad a samotnu realizaciu hodnotil k nadpriemernej spokojnosti. Jazzovy festival v GES a JazzFORSAle tak dostava viac nez dostojn eh  konkurenta. Prvy rocnik nasadil vysoku latku, dufajme, ze dalsie rocniky budu uspesne nasledovat a kvalita bude stupat.

Ved aj Jewish Culture Festival in Krakow raz zacinal a kde su teraz? Vdaka za krasny zazitok v Historickej radnici! Vela stastia a trpezlivosti pri organizovani 2.rocnika!

TomášM:

Festival Mazal Tov v Kosiciach povazujem za maly zazrak. Kedze o festivale zidovskej kultury v polskom Krakove som uz pocul aj cital nieco, ale nikdy priamo nezucastnil, radost z toho ze to budem mat pod nosom v Kosicach bola dvojnasobná. Podla informacneho buletinu ( pacil sa mi aj po grafickej aj obsahovej stranke, mam ho doma odlozeny ) som si naplanoval svoj program, z ktoreho som napokon videl iba koncert Paul Shapiro & PaCoRa with Frank London v Historickej  radnici. Mozem skromne hodnotit iba tento koncert, aj ked som presvedceny ze uroven celeho festivalu a podujati, podla toho koncertu sudiac, siril dobre meno kulturnych Kosic aj mimo hranic Slovenska.

Takze, kratko ku spominanemu koncertu – podla mna pol to jeden z najlepsich koncertov co som za posledne obdobie nielen v Kosiciach videl a pocul. Vsetko ( Interpreti, atmosfera, miesto konania, hudba ) hodnotimna 5 *. Po koncerte som este tyzden pocuval rozne nahravky hlavne trubkara Franka Londona a objavoval veci zo zidovskej kultury – zasluzi si to.

Gratulujem a este raz klobuk dole pred organizatormi festivalu v Kosiciach, kt. verim ze velmi vysoko polozenu latku aj dalsom rocniku nebudu mat problem udrzat. Uz sa tesim

FeroK:

Pokúsim sa byť stručný: videl som koncert Paula Shapiro & PaCoRa, na ktorom ako hosť vystúpil Frank London. Veľmi príjemná kombinácia jazzu, folklóru a ďalších vplyvov. Koncert sa mi veľmi páčil - nenašiel by som asi nič, čo by sa mu dalo vytknúť. Keby som ešte mal príležitosť, tak si ich pôjdem znovu pozrieť. Príjemne ma prekvapili členovia Kaschauer Klezmer Bandu, ktorí po hudobnej stránke spestrili čítanie poviedok Isaaca Bashevisa Singera. Myslím, že to bola správna voľba. Organizácia a propagácia festivalu (vrátane veľmi prehľadných webstránok) bola podľa mňa výborná - a to bol ešte len prvý ročník ;-) Myslím, že latka je nastavená dosť vysoko, takže držím palce, aby to nabudúce dopadlo aspoň tak dobre, ak nie ešte lepšie.

GabiK:

K muzike.

  • Mojše band : Páči sa mi, že mladý p.Paľo, sa hrdo hlási k svojej viere a stavu, neokúňa sa , neskrýva sa. Ako keby : „Som JEW, a poďme sa spolu tešiť z našej muziky a kultúry“. To tu dlhé roky nebolo. Držím mu palce. Hudobne by to chcelo trocha zahustiť, pridať jeden klarinet a jedny husle (napr.)
  • Pressburger Klezmer B : Prvé dve sklady boli slabunké, cítil som sa ako v dedinskej krčme. Keď nastúpil Frank London, tak sa to prudko zmenilo . FL je svetová prvá liga, strhol všetkých do výbornej nálady. Nakoniec výborná muzika. Aj keď som preklezmerovaný, jeho som si vychutnal.
  • PaCoRa je výborná sama o sebe. Spolu s  FL a Paul Shapirom to bola svetová prvá liga. Obstáli by na hociktorom  európskom / svetovom pódiu.
  • Veľmi príjemne ma prekvapili Kaschauer Klezmer B. Počul som ich prvý krát, ale boli presní, dobrí, šťavnatí, zanietení...Lepší ako Pressburger. (a nie preto, že niektorých osobne poznám, fakt).
  • Ak môžem poradiť (ale sami to aj lepšie viete). Držte sa Krakova. Janusz (??neviem v tejto chvíli meno), už si vyberá z množstva ponúk. To čo pôjde u neho, môže ísť bez problémov  o dva týždne u nás a vždy to bude výborné.

 

K festivalu :

Páni a dámy z Mazal Teamu, možno ani netušíte, ale práve ste sa zapísali VEĽKÝMI PÍSMENAMI , do histórie košickej kultúry. (Pokiaľ čosi také existuje?).

Veď čo tu bolo napr. za posledných 20 rokov? Výborný JazzFOR SAle. Niekedy dobrý jazz v GeS. Dobrá muzika z Hevhetie. Dobrý POKE. Sem tam dobré importované kapely. A potom už iba veľká kopa balastu, či už z inštitúcii (Ke Filh. = furt to isté pre geriatriu), alebo aj z podnikateľských zdrojov = samí popík, a čo horšie balast ktorý je ešte ználepkovaný ako kvalita.

Takže držím palce . Budúci rok zrejme pôjde vďaka EHMK, Ďalší rok bude kritický. Je to vlastne boj o financie. Zo vstupného sa to nepokryje.

 

PiťoB:

Za posledné cca. 2 mesiace som zažil výbornej muziky ako nikdy doteraz :
Jan Garbarek & Hilliard Ensemble : 6 pív z 5 možných - Budapešt
Uri Cain Quartet : 5,5 pív z 5 možných - Krakow
Nora Skuta - John Cage : 5 pív - Košice
Shapiro & London : 4,5 pív - Košice
Miki Skuta : 4.5 pív - Košice
Philip Glass : 4.5 pív - Košice
Medzi takúto nebývalú elitu sa dostal aj koncert organizátorov festivalu Mazal Tov !!! Gratulujem !!!