Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / O NÁS / o tejto stránke / História tohoto webu.
This is UNI Plone Theme

História tohoto webu.

Bolo, je, bude.
 • Prvú firemnú stránku som si nechal spraviť poskytovateľom Internetu firmou DODO, grafika P.Czerghow (neskôr cover design pre Hevhetiu). Dal som im 10 článkov a 20 fotiek a oni to spravili. Za starých čias to bola iba imidžovka. Elektrárne Vojany stránku nemali, SEJF mal, robili sme im strechu, povedal som si, pozrite si to na našej stránke, bola to iba frajerina. Stránka však bola plne statická. Každá zmena by znamenala prerobiť celé.
 • Potreboval som však nove veci na stránku , Dodo zanikol, novú stránku mi spravil PištaR. Dal som mu 20 článkov a 40 fotiek a bolo to. Zas to však bolo statické. Doplniť, zmeniť, upraviť, znamenalo zas ťahať autora stránky a nechať prerábať všetko. Tak to bolo staticky roky.
 •  Videl som však na Nete, že existujú aj stránky ktoré sa denne menia, cítil som, že Internetová inzercia začína byť lepšia ako papierová. Chcel som takúto stránku pre vlastnú firmu.
 • Súčasne s myšlienkou svojej som ale myslel spraviť aj klubovú paralelne. Za cca rovnaké úsilie mať dve.
 • Sadli sme si s PištomR, aj čosi začali, ale spôsobom ako pre "Albatrosy" sme sa dostali do starých koľají. Zas muselo byť všetko, všetko dosť podrobne dopredu jasné a spätne sa to nedalo zmeniť, jedine za cenu ak by sa zahodila už mnohohodinová hotová práca.
 • Ďalším výrazným krokom vpred bola spolupráca s OS kamarátom (teraz si nespomeniem na meno, aj keď sme mu neskôr robili loggiu). Jemu som povedal, spravte adresáre A, B, C, D, E, F. Potom vymyslím názvy a potom to prepíšem. Podadresáre nech sú A1, A2, A3 až A9, B1 až B9, potom to pokrstíme. Logo dáme naposledy, až ho LacoT vymyslí. A on to spravil, aj to dobre fungovalo k mojej spokojnosti. Jednu vec som však podcenil, vlastne nevedel, že zmeny do stránky nemusia byť tak jednoduché, že to iba prepíšem. Často som potreboval nové a ďalšie konzultácie a zásahy autora. To som jasne spočítal, že to nebude fungovať. Kamarátska pomoc je odtiaľ, potiaľ a potom to nutne musí zlyhať, alebo prejsť v platené služby. Nemohol som byť až tak bezočivý, aby som ho nekonečne o čosi žiadal. Napr. keď som "A" prepísal na "PROGRAMY", tak inde v programe si to predsa pamätalo , že "A". Prepisovať "A" na 99 miestach bolo neúnosné.
 • PištaR mi navrhol skúsme Drupal. To je presne to čo potrebujeme. Pozrel som, si prečítal a fakt. Ba viac Grada mala knižočku v češtine. Aj som to skúsil. Hneď ma napadlo, že Drupal nepozná nikto, a všetko by sa každý musel učiť od piky, čo by som ťažko presvedčil všetkých "expertov" v klube. Napriek tomu bol by som sa aj rozhodol pre tento systém, kedy v tom čase sa nebol zapojil do témy OndrejA.
 • Súčasne PiťoB ponúkol, že za ten čas čo sa budeme donekonečna baviť ako a čo a kto a čas beží , nielen týždne ale mesiace (nakoniec roky), tak on ponúkne svoj webový priestor aj svoj vlastný web. To je to čo poznáme ako "modrý web". Skúsil som aj toto. Chvíľu som to aj robil, ale musím povedať, že ma strašne zdržiavalo napr. napísanie jedného avíza sobotňajšieho programu, keď sa všetko muselo písať alebo prepísať do HTML. Tie nekonečné hranaté zátvorky a dvojbodky, ahref a tagy atď., nebolo na rýchlu a častú komunikáciu. Piťo však budoval klubový modrý web tempom, že pokiaľ my sme len debatovali on tam mal 50 stránok.
 • Problém modrého webu však bol aj v doméne. Klub by bol až za lomítkom. Ale aj v dizajne a v layoute !!! S kým som sa len rozprával , všetci sa okúňali, nechválili, resp. priamo sa vyjadrovali ako dizajnovo hrozný. Robili sme ho však s Piťom dvaja aj ďalej. Veď kým bude klubový definitívny, tento môže žiť. Vlaste som neskôr uvedomil, keby modrý web mal zostať ako definitívny, tak to by sme ho naozaj robili iba dvaja. To som nechcel.
 • Späť k OndrejoviA. Veci nešli "za sebou" ale súčasne, paralelne. Dialo sa jedno aj druhé. Párkrát sme sa rozprávali a poučil som sa, že programov ako Drupal je aj viac Joomla, WorldPress, Plone. Napr. ťuknite si do Wiki  TU. Fakt si to prečítajte !!!
 • Rozhodujúca bola informácia,  OndrejaA že TUKE má svoju web stránku v Plone, že TUKE pracuje s Plonom ako aj i IntrAnetom, (možno 100 PC), že na TUKE mu brigáduje syn práve v kolektíve IT, že pozná veľmi dobre kolegyňu na TUKE ktorá s Plonom pracuje, že sám sa chystá do pracovného pomeru na TUKE do ich IT partie. Takže Plone je najschodnejšia cesta.
 • A naozaj. Svoju firemnú stránku som zahodil a vytvoril novú v Plone, OA mi ju zostavil celú ale podľa mojich predstáv a celý obsah som tam nahodil sám. Trvalo to pol roka, ale iba kvôli tomu, že už ja mám bližšie k hrobu ako ku kolíske. Vytvorili sa hneď dva weby môj firemný aj klubový. To bol ten "SIVÝ web". JaroK ho videl pred mesiacom a celkom sa mu pozdával. Nebolo tam nič, iba rozloženie vodorovného menu a zvislého podmenu, s tým že tu bude to a tu zas raz bude ono.
 • Súčasne som však bol veľmi veľmi zaneprázdnený vo firme, aj veľa robím do klubu, napaľujem AVa, píšem avíza, a hlavne zapínam pec každý týždeň, takže som stihol vybudovať vlastný web, klubový už nie. Tiež opadol záujem o klubový web, potreba webu sa necítila, a skutočne "NEBILI LIDI".
 • Nový stav vypukol, keď Plone vyvinul svoju verziu č.4 s tým, že bude absolútne nekompatibilný s Plone 2, iba s Plone 3 a to ešte nie vo všetkom. Potrebujem teda preklopiť svoju firemnú P3 do P4. Aj klubovú prázdnu P3 do P4.
 • Ondrej už pracuje na TUKE ako správca siete, ale má prístup a informácie o všetkom, aj o webe a jeho správe. Ba viac, je rovnako aktívny a ochotný pre klub zapracovať pár desiatky, stovky (no dosť) hodín. (Firemnú P3 na P4 mu zaplatím.)
 • Ďalšia okolnosť je, že momentálne máme vlastne VEĽMI, VEĽMI silnú personálnu zostavu členov pracujúcich v informačnej technike, alebo aspoň takých čo tému veľmi dobre ovládajú.
 • JožoP, TomášM, PištaR, FeroK, PiťoB. OskárS je samostatná kapitola, bude FAJN keď bude poskytovať za svoju firmu to čo doteraz poskytoval. Za parciálnych adminov počítam aj s PištomD, aj s JaromK. Momentálne je nálada, že by sa všetci do to chceli pustiť.
 • Možno rozbuškou bola debata v Amane, kde našťastie bolo tak málo ľudí, že sme sa vlastne rozprávali sami so sebou.
 • Takže HORSA, kujme železo, pokiaľ sa ucho neodtrhne!