Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROFILY / Quasars Ensemble / 9.8.2015 Pocta ROMANOVI BERGEROVI
This is UNI Plone Theme

9.8.2015 Pocta ROMANOVI BERGEROVI

Kedy 09. 08. 2015
od 20:00 do 21:30
Kde Dóm sv. Alžbety
Vstupné za 5€
Autor

Program:

Roman Berger : 

Sonáta 1960

Ex abrupto

Trio pre dychové nástroje

Korczák in memoriam

Quasars Ensemble

Ivan Buffa - dirigent

Andrea Mosorjaková, flauta / Mónika Csonka, hoboj / Martin Mosorjak, klarinet / Attila Jankó, fagot / András Kovalcsik, lesný roh / István Siket, trúbka / Diana Buffa, klavír / Tamás Schlanger, bicie nástroje /Peter Mosorjak, Pavol Varga, husle / Peter Zwiebel, viola / Ján Bogdan, violončelo / Marián Bujňák – kontrabas

Eva Šušková, spev

Marek Štrbák, organ

Mila Haugová, slovo

Presne v deň 85. narodenín Romana Bergera, slovenského skladateľa poľského pôvodu, popredného predstaviteľa slovenskej hudobnej avantgardy, mysliteľa zahrá koncert zložený zo skladateľových diel v košickom Dóme sv. Alžbety komorný orchester Quasars Ensemble.

V nedeľu 9. augusta o 20. hodine zaznie v už spomínanej katedrále prierez Bergerovej komornej tvorby vrátane mystického monumentálneho diela Korczak in memoriam, venovaného jednej z najdôležitejších postáv poľských dejín, hrdinskému židovskému lekárovi Januszovi Korczakovi, ktorý dobrovolne vyprevadil detské siroty až do plynovej komory koncentračného tábora v Treblinke.

Súčasťou koncertu je prezentácia tvorby prvej dámy slovenskej poézie Mily Haugovej, držiteľky prestížnej Ceny Dominika Tatarku. Autorka osobne predstaví aj nové texty, venované životnému jubileu skladateľa.

Roman Berger predstavuje osobnosť skladateľa – mysliteľa, pohybujúceho sa medzi dvoma svetmi. Svetom dobra s vierou v jeho existenciu, a zla, ktorého najstrašnejšie podoby citlivo vníma a nesmierne ťažko znáša. Zároveň je ako umelec mostom medzi Slovenskom – krajinou, v ktorej sa ocitol nedobrovoľne a rodným Poľskom, ktoré mu navždy ostalo v srdci a miestom, kam sa vždy rád vracia, odkedy mu to je dovolené. Je mysliteľom, ktorý rád píše nie len o hudbe, ale najmä živote či duchovne podobne, ako je duchovnom naplnená jeho hudba, prostredníctvom ktorej sa vyjadruje najmä o tom, čo ho veľmi trápi. Snáď aj preto jeho kompozičné vyjadrovanie stavia na hierarchii intervalov, symbolizujúc hierarchiu hodnôt, emócií, rovín vedomia, či rovnováhy vesmíru. Vďaka ich premyslenému rozvrstveniu pôsobia fragmenty ako monumentálna stavba, pyramída, vyrastajúca z clustra k jedinému tónu, od pasáže, vystavanej z jediného intervalu až k detskej piesni či motívu stredovekej sekvencie „Dies irae“.

Dramaturgia koncertu, venovaného Bergerovmu životnému jubileu, konfrontuje majstrove diela z mladosti, prekypujúce mladíckym temperamentom a avantgardnou dráždivosťou s jeho poslednými prácami, v ktorých sa hudobný jazyk štýlovo vyprofiloval do celkom originálnej súčasti slovenskej hudobnej postmoderny.

Hierarchicky usporiadané kompendium intervalov sa v jeho zrelých skladbách prejavuje ako náladovo bohatý, nepretržite prebiehajúci humanistický protest.

„Filozofický hudobník“ Roman Berger, ako ho kedysi veľmi výstižne nazval Ivan Kadlečík, sa dnes dožíva významného životného jubilea – 85 rokov. Svojou kompozičnou tvorbou sa nám prihovára s pokorou, mystickou hĺbavosťou o ľudskom utrpení, o neustálych pochybnostiach o ceste, akou sa náš svet uberá.


 © IVAN BUFFA