Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROGRAMY / >klubové / 2015 / 13.9.2015
This is UNI Plone Theme

13.9.2015

FeroK: Djabe with Steve Hackett, Gulli Briem and John Nugent
Kedy 13. 09. 2015
od 19:00 do 22:00
Kde klub
Vstupné za členské
Autor Fero Kupec

DJABE: Live in Blue (2013) Blu-Ray


Renomovaná skupina Djabe vznikla v roku 1995 a momentálne je číslom 1 v oblasti „world fusion music“ v Maďarsku. Jej produkcia je známa svojou rozmanitosťou okorenenou maďarskou ľudovou hudbou. Vďaka svojej hudobnej originalite a virtuozite členov je častým hosťom najlepších svetových jazzových festivalov.

Samotné slovo Djabe znamená v africkom jazyku Ashanti „slobodu“ a tú kapela s obľubou využíva aj pri miešaní rôznych štýlov, improvizáciách a aranžmánoch. Jej štýl je naozaj sofistikovaný a farebný - hrá pomerne dynamické, ale aj uvoľnené kompozície. Najvýraznejším skladateľom skupiny je basgitarista Tamás Barabás, ktorý bol pred Djabe členom známej maďarskej jazzovej skupiny Tea. Druhým výrazným členom Djabe je gitarista Attila Égerházi, predtým kapelník skupiny Novus Jam. Od roku 1996 skupina nahrala 24 albumov, z ktorých posledné štyri vznikli v spolupráci so Stevom Hackettom, bývalým gitaristom skupiny Genesis. Ich vzájomná spolupráca trvá už 10 rokov, pričom spoločným výstupom projektu Djabe Special Guest Steve Hackett bol dvojalbum Summer Storms And Rocking River, ktorý nahrali v roku 2011 v Bratislave a v roku 2012 v Budapešti. 

Počas koncertného turné k albumu Down And Up štandardnú 5-člennú zostavu rozšírili dvaja špeciálni hostia - americký jazzový saxofonista John Nugent a islandský perkusionista a bubeník Gulli Briem, zakladajúci člen skupiny Mezzoforte, ktorý je známy svojou láskou k hang drum. Na spoločnom koncerte s Djabe zahral nielen na tomto špeciálnom nástroji, ale aj ako plnohodnotný bubeník. Záznam ich vystúpenia v budapeštianskej sále Petőfi Csarnok z roku 2013 bol vydaný na DVD a Blu-ray. Obohatením programu boli Briemove bubenícke dialógy so Szilárdom Banaiom i spoločná improvizácia zahŕňajúca indonézske hudobné nástroje.

 

 


Viac informácií o podujatí...