Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROGRAMY / >klubové / 2015 / 3.5.2015
This is UNI Plone Theme

3.5.2015

FeroK : Peter Gabriel
Kedy 03. 05. 2015
od 19:00 do 22:00
Kde klub
Vstupné za 2% a členské
Autor FeroK

PETER GABRIEL: Back to Front – Live in London (2014) Blu-ray

Peter Gabriel pôsobí na hudobnej scéne už od roku 1967. Preslávil sa ako spevák a flautista kapely Genesis. Po odchode z tejto slávnej formácie odštartoval v polovici 70. rokov sólovú kariéru. Postupne vydal deväť štúdioviek, z ktorých komerčne najúspešnejším sa stal album „So“. Jeho zatiaľ posledným albumom je nahrávka New Blood (2011). Na svojom konte má tri Brit Awards, šesť Grammy a trinásť MTV Video Music Awards. Ako člen kapely Genesis je od roku 2010 členom Rock'n'rollovej siene slávy.

Album „So“ vyšiel v roku 1986 a stal sa jednou z najdôležitejších platní toho obdobia. Bol medzinárodne ocenený množstvom platinových platní (len v USA sa ho predalo viac ako 5 miliónov). Obrovským hitom sa stala skladba „Sledgehammer“ a jej vskutku priekopnícky videoklip ostáva na hudobnej stanici MTV najhranejším klipom všetkých čias. „So“ obsahuje viacero veľkých Gabrielových hitov a obľúbených piesní, vrátane „In Your Eyes“, duetu s Kate Bush „Don’t Give Up“ alebo „Big Time“. Na platni sa podieľal celý rad pozoruhodných umelcov – napríklad Laurie Anderson, Stewart Copeland, Daniel Lanois, Jim Kerr, Bill Laswell a Nile Rodgers.

Nedávne dvadsiate piate výročie vydania albumu „So“ iniciovalo turné nazvané Back to Front, na ktorom jednotlivé skladby z albumu zazneli v mierne upravených aranžmánoch a v pôvodne zamýšľanom poradí, ktoré bolo v čase vydania albumu poprehadzované. Bolo to ešte v ére, keď bolo potrebné prispôsobiť sa vydaniu na LP platniach. Staré vinyly museli obsahovať v úvode oboch strán skladby s hutnou basovou linkou, s hrubým spodkom, pretože drážky na ich okrajoch sú širšie a smerom doprostred sa zmenšujú. Aby však na vinylovej platni dosiahli plný zvuk, museli napríklad z poslednej pesničky In Your Eyes spraviť prvú.

Koncerty Back to Front tour boli servírované podobne ako menu. Tvorili ich tri časti – predjedlom bol akustický blok, druhý chod bol pikantný a pozostával z experimentovania s elektronikou a na záver nasledoval dezert – celý album So, od začiatku do konca, tak ako bol pôvodne urobený. Turné Back to Front sa stalo dlhou sériou osláv 25. výročia albumu „So“, zároveň bolo aj reunionom, keďže sa na ňom zišiel pôvodný line-up muzikantov, ktorí spoločne album „So“ nahrávali a absolvovali pôvodné koncertné šnúry: Tony Levin (basgitara), David Rhodes (gitara), Manu Katché (bicie), David Sancious (klávesy). Vystúpenie v londýnskej O2 Arene v októbri 2013 bolo zaznamenané pomocou 4K Ultra High Definition technológie a vydané v roku 2014 na DVD a Blu-ray.

 


Viac informácií o podujatí...