Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROGRAMY / >mimoklubové / 2013 / 16.4.13 Literárno hudobný večer
This is UNI Plone Theme

16.4.13 Literárno hudobný večer

ERNEST SALZER POZÝVA :
Kedy 16. 04. 2013
od 19:00 do 21:00
Kde foyer FILHARMONIE
Vstupné za 5€
Autor

LITERÁRNO HUDOBNÝ VEČER

Budú sa čítať poviedky a debatovať o starých aj súčasných Košiciach v literatúre. MILAN KOLCUN, TIBOR KOČÍK, LENA KOŠICKÁ sú garanti úspechu. Debatu spríjemní KASCHAER KLEZMER BAND a študenti konzervatória.

MILAN KOLCUN :

Prečo ste sa stali spisovateľom? 
„Prichádza to samo, spontánne a postupne. U mňa to boli najprv zamilované básničky. Neskôr som už chcel stvárniť aj svet okolo seba. Zachytiť súčasnú dobu v jej zvrátenosti. Tak vznikol rozsiahlejší žáner – román. Zvláštnou kapitolou mojej tvorby sú knižné „potulky“. Už pred ich vydaním existovali desiatky kníh o Košiciach. Jedna je však prudko architektonická, ďalšia sa utápa v dejepisných detailoch.... Ja som sa snažil vybrať z nich to zaujímavé, spraviť to s vtipom, prípadne „vyhmatnúť“ z toho príbeh. Potulky sme v roku 2003 oživili do peších prehliadok, takže som písanie spojil aj s urbánnou turistikou pre Košičanov a mesto tak získalo jedinečnú atrakciu. Teraz už potulky prebrali aj v Prešove, Prievidzi či Banskej Bystrici.“

Ako vnímate súčasné postavenie spisovateľov na Slovensku?
„Kadekto píše, málo komu to však vydajú. Treba sa presadiť. Je to najťažšie najmä pri prvej knihe. Musel som si nájsť kamarátov – sponzorov, a tak ísť za vydavateľom. Pri druhej, tretej knihe to už bolo jednoduchšie. Našťastie som sa dostal do povedomia aj každomesačnými pešími potulkami. Ľudia si niekedy kupujú lístok na Kolcuna, nie na potulku.(úsmev) Ale aby som mohol písať, musím aj z niečoho žiť. Takže učím na španielskom gymnáziu, kde sa zrealizujem a tiež permanentne zdokonaľujem v španielčine, a po večeroch píšem.“
 
Na čo ste vo svojej doterajšej činnosti hrdý?
„Vždy na tú najnovšiu knihu. V prípade románu šlo o 7 ročné „tehotenstvo“  a je v ňom pohľad na to, ako to (podľa mňa) so svetom dopadne v blízkej budúcnosti. Na druhej strane Potulky sú pre mňa 16 rokov stará vec. Začínal som s nimi v rádiu, ako s krátkymi textami o Košiciach. Práve tieto poslucháčmi overené texty tvoria jadro knihy Potulky mestom Košice.“ 
(prevzaté Katarína Jantošovičová / www.vucke.sk )

Kaschauer Klezmer Band

Cesty ku klezmeru sú rôzne a my sme sa k tomuto hudobnému žánru dostali okľukou cez hudobnú školu, orchester Musica juvenalis, salónny a komorný orchester Cassovia, rockové kapely, ale najmä cez účinkovanie vo folklórnych súboroch (Akademik, Borievka, Dargov, Čarnica, Železiar, Omladina, atď..

Koncom roka 2010 pripravoval folklórny súbor Omladina  premiérový program, v ktorom mala kapela  zahrať skladbu dramaturgicky harmonizujúcu s choreografiou s tanečnými prvkami slovenského, maďarského, ukrajinského i židovského folklóru. Zmes židovských melódií sme zostavili z publikovanej partitúry Budapest Klezmer Bandu. Po tomto pomerne úspešnom pokuse sa klarinetista Vlado Sidimák rozhodol, že vytvorí v Košiciach hudobné zoskupenie, ktoré sa bude venovať výlučne klezmerovej hudbe. Oslovil preto Pavla Šalamona, kontrabasistu a spoluhráča z rôznych hudobných telies, aby premenili tento zámer do konkrétnej podoby a 24. januára 2011 založili kapelu pod názvom Kaschauer Klezmer Band.

Od svojho vzniku sa Kaschauer Klezmer Band predstavil na púrimových plesoch, na Festivale sakrálneho umenia v košickom Dome umenia a evanjelickom kostole, v galaprograme sedemnásteho ročníka medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý Žobrák – Golden Begar v Košiciach, na festivale židovskej kultúry MazalTov, vystúpil na Chanukovom predstavení, koncertoval v synagóge v rámci otváracieho ceremoniálu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013

Viac informácií o podujatí...