Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROGRAMY / >mimoklubové / 2013 / 19.2.13 Quasars Ensemble
This is UNI Plone Theme

19.2.13 Quasars Ensemble

Portrét – Pocta Ivanovi Paríkovi.
Kedy 19. 02. 2013
od 19:00 do 21:00
Kde Ke, Múzeum V. Löfflera
Vstupné za ??? €
Autor Lucia Potokárová

Potrét skladateľa Ivana Paríka je prvým zo série koncertov Quasars Ensemble, rezidenčného súboru Kasární/Kulturpark, ktorý predstaví výnimočnú skladateľskú osobnosť zo Slovenska alebo zo zahraničia.

Ide o vedúcu osobnosť slovenskej hudobnej avantgardy, ktorá výrazne formovala hudbu 60. rokov a ktorého elektroakustické dielo Vežová hudba nechýbalo na takom elitnom podujatí, akým sú Hudobné dni v nemeckom Donauenschingene v roku 1971.
Cyklus Paríkových Sonát pre sólové nástroje je v slovenskej hudbe jedinečným tvorivým počinom a je pendantom podobne koncipovaného cyklu Sekvencií talianskeho avantgardného skladateľa Luciana Beria.


Na Slovensku v kompletnom uvedení zaznejú Paríkove Sonáty po prvýkrát (8.2. Bratislava, 19.2. Košice).

  • Dve piesne na texty starých japonských básnikov (Tačibana No Kijoki, Ki No Curajuki)
    • I. Odpoveď
    • II. Mesiac na vode
  • Sonáty pre sólové nástroje – prvé kompletné uvedenie cyklu. (flauta, trúbka, klavír, violončelo, husle, violončelo a pás, hoboj, klarinet, fagot, viola)
  • Videné zblízka, nad jazerom pre recitátora a 10 nástrojov (Maša Haľamová)

QUASARS ENSEMBLE:

Peter Mosorjak, Maroš Potokár – husle, Peter Zwiebel – viola, Andrej Gál – violončelo, František Výrostko – kontrabas, Andrea Bošková – flauta, Júlia Gálová – hoboj, Martin Mosorjak – klarinet, István Siket – trúbka, Attila Janko – fagot, Andras Kovalcsik – lesný roh, Diana Buffa – klavír, Tamás Schlanger – bicie nástroje, Vladimír Ondrejčák – gitara, Ivan BUFFA, dirigent, Eva ŠUŠKOVÁ, spev


Počas rezidenčného pobytu v rámci Kasární/Kulturpark sprostredkuje súbor Košiciam to najkvalitnejšie zo súčasnej svetovej hudobnej scény. V prvej polovici roku 2013 sa komorné koncerty uskutočnia v priestoroch Múzeum Vojtecha Löfflera, po rekonštrukcii kultúrneho centra sa presunú do jeho priestorov. Zámerom rezidenčného súboru je vytvoriť v Košiciach stály stánok pre kvalitnú produkciu komornej hudby medzinárodnej kvality.

Ján Sudzina, riaditeľ Košice – 2013, n. o., vidí v účinkovaní komorného súboru viacero pozitív: “Z môjho pohľadu sú v súvislosti s rezidenčným pôsobením Quasars Ensemble v Košiciach dôležité tri aspekty. Zmyslom rezidenčného súboru Kasárni/Kulturpark, ktorým sa stalo prestížne komorné teleso Quasars Ensemble je vytvoriť priestor, aby umelci našli uplatnenie v Košiciach, aby mali chuť a snahu vrátiť sa do Košíc a tvoriť v tomto meste a regióne.

Nemenej dôležitým aspektom je, že Košice nemajú školu performatívneho umenia, chýba tu živá pulzujúca komunita a Quasars Ensemble by mohol vyplniť túto medzeru tvorbou edukatívnych projektov, workshopov pre študentov, či začínajúcich skladateľov. Chceme preto suplovať to, čo je bežne pri univerzitách svetového formátu, docieliť aby sa v meste formovalo stále publikum rezidenčného súboru.

Tretím aspektom je to, že v Košiciach bolo vytvorených veľa hudobných diel z minulosti, ktoré môžu byť znovuzrodené a prezentované nielen na Slovensku ale aj v zahraniči práve vďaka Quasars Ensemble.

Komorné zoskupenie Quasars Ensemble vzniklo z inšpiratívneho popudu skladateľa Ivana Buffu ešte v roku 2008. Počas piatich rokov sa súbor Quasars Ensemble vyprofiloval na medzinárodne uznávaného interpreta súčasnej klasickej hudby. Je pravidelným hosťom prestížnych medzinárodných festivalov (Ost-West-Podium Kassel, Villa Concordia Bamberg, Musica Viva Lisabon, Festivais de Outono Aveiro, Forfest Kroměříž, Ostravské dni, Čtvero ročních období Ostrava, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Krakow Composers Festival, Arcus Temporum, Varna Summer International Music Festival) a ďalších, kde úspešne reprezentuje našu krajinu.

Výnimočnosťou Quasars Ensemble je, že sa popri súčasnej klasickej hudbe v rovnakej miere venuje aj hudbe starších epoch a získava si medzinárodný rešpekt za odvážne stavané dramaturgické koncepcie, v ktorých nikdy nechýba hudba slovenských skladateľov. Medzi priority súboru však patrí konfrontácia repertoáru baroka, klasicko-romantickej epochy s celkom novými skladbami (projekt „Bach v kontexte“ a pod.), ako aj prezentácia dôležitých ansámblových diel 20. storočia.

Dirigent a umelecký vedúci súboru Ivan Buffa o Quasars Ensemble hovorí: “Quasars Ensemble – rezidenčný súbor Kasární/Kulturpark sa vyprofiloval na popredné slovenské hudobné teleso, ktoré účinkovalo na najprestížnejších domácich aj zahraničných festivaloch, akými sú legendárne Prázdninové letné kurzy v nemeckom Darmstadte či Varšavská jeseň.

Je významným partnerom na medzinárodnej hudobnej scéne v oblasti súčasnej aj tradičnej klasickej hudby a jeho dlhoročná snaha sprístupniť poslucháčom na Slovensku nikdy neuvádzadé dôležité diela hudby 20. storočia, spolu s realizáciou podujatí so vzácnymi hosťami z celého sveta môže výrazným spôsobom napomáhať vzbudzovať záujem košického publika o širšie spektrum hudobného umenia. Médium komorného súboru je doménou skladateľov hudby 2. polovice 20. storočia až po dnes a stojí na pomedzí komornej a orchestrálnej hudby vo všetkej pestrej palete farieb, akými nástroje medzi sebou dokážu hrať.

Komorné muzicírovanie má v Košiciach veľkú tradíciu a jej oživenie ako reminiscencia na nezabudnuteľné zážitky z koncertov legiend ako Prokofjev, Bartók, Richter, Kremer či Ysaÿe je dnes viac než reálne. Väčšina členov súboru pochádza z Košíc či z regiónu východného Slovenska a preto prirodzene zrastie s regiónom nielen samotnými koncertami, ale aj ďalšími edukačnými projektami, workshopmi, stretnutiami s interprétmi či skladateľmi svetového renomé.

Rezidenčný projekt zároveň poskytne súboru potrebné umelecké zázemie, Košice budú zasa disponovať jediným stabilným umeleckým zoskupením svojho druhu na Slovensku, aké však dlhodobo fungujú vo všetkých rozvinutých a kultivovaných krajinách Európy,“ uzatvára Ivan Buffa.

Text: Adela Surová


Viac informácií o podujatí...