Preskočiť na obsah. | Na navigáciu

Osobné nástroje

Navigation

cesta: Titulná stránka / PROGRAMY / >mimoklubové / 2013 / 22.03.2013 Jordi Savall
This is UNI Plone Theme

22.03.2013 Jordi Savall

Jordi Savall , Le Concert Des Nations. Máme v AVa 1686(CD) ; 1749(DVD)
Kedy 22. 03. 2013
od 20:00 do 21:30
Kde Dóm sv. Alžbety
Vstupné A14€ B10€

Joseph Haydn : Septem Verba Christi in Cruce

Projekt Perly Gotickej cesty – Koncerty v Dóme sv. Alžbety prinesie do košickej katedrály výnimočný zážitok, o ktorý sa postará svetoznámy umelec Jordi Savall. Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 chce takto dôstojne osláviť veľkonočné sviatky. Rekonštrukcia dómu bola jedným z investičných projektov Košíc, ktorý bol úspešne ukončený.

Jedno z najskvostnejších diel klasicizmu – Joseph Haydn “Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži” orchestrálna verzia (1785) zaznie už 22. marca o 20. hodine v podaní španielskeho, dirigenta, hráča na viole da gamba, skladateľa Jordiho Savalla a orchestra Le Concert des Nations, ktorý sa špecializuje na prezentáciu starej hudby.

Savallove vystúpenia sú vždy zárukou jedinečného hudobného zážitku. Hra celého súboru sa vyznačuje typicky španielskou noblesou. Svoju filozofiu hudby charakterizuje Savall tak,  že hudba je najduchovnejšie umenie, musíte spievať vnútrom…je to umenie emócií a pamäte.

Pôvodne hral na violončelo. Čo ho primälo ku zmene nástroja? Keď hral niektoré slávne gambové skladby, uvedomil si, že vlastne pôvodné zneli inak. Chcel poznať ako vyzerá vlastný repertoár tohto nástroja. Spoznal to a dnes to prostredníctvom svojich vystúpení necháva spoznávať ľudí po celom svete. Aj vďaka nemu môžeme byť súčasťou neopakovateľných chvíľ, keď sa zdá, že sa čas zastavil a on sa skutočne počas počúvania zastaví…

Krásna hudba a precítené prevedenie charizmatického Jordiho Savalla s orchestrom sviatočne naladí a nechať si ujsť túto príležitosť počuť ho naživo, by bolo neodpustiteľným hriechom. Jeho vystúpenia sú vždy zážitkom, ktorý sa neopakuje.

Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži komponoval Joseph Haydn na objednávku španielskej katedrály v Cadize. Dóm sv. Alžbety so svojou akustikou umožní precítenie diela tak, ako by bolo komponované práve pre tento sakrálny objekt.  Hudobný skvost odznie v skvostnom chráme.

Koncert môže byť pred sviatkom Veľkej noci skvelým úvodom do spirituálneho rozmeru nadchádzajúcich dní. Odkaz Haydnovho diela je aj po mnohých rokoch veľmi sugestívny.  V podaní takého umelca, akým Jordi Savall nepochybne je, to určite bude ešte emotívnejšie.

“Jordi Savall je jeden z najuznávanejších interpretov, ale aj organizátorov koncertov dávnej hudby na dobových nástrojoch. Patrí k top svetovým hudobníkom. Je to naozaj špičkový umelec a počuť skladby v jeho prevedení sú úžasným zážitkom. V spojení s miestom konania, ktorým je zrekonštruovaná katedrála so špičkovým prednesom,  profesionálnym prístupom, a zároveň v kombinácii s tematikou veľkonočnej orchestrálnej verzie Josepha Haydna  Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži ponúka vystúpenie veľký umelecký zážitok.  Nestáva sa často, aby takí vzácni umelci svetového formátu vystupovali v Košiciach. Je to pre naše mesto naozaj historická udalosť a v čase pred Veľkou nocou je to to najlepšie, čo môžu Košičania prostredníctvom gambovej hudby zažiť a precítiť aj vďaka španielskemu violistovi, dirigentovi a skladateľovi,“ sľubuje riaditeľ Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 Ján Sudzina.

Kveta Podhorská

ECHO: Kveta Podhorská, Peter Katina :

Hráč na violu da gamba, dirigent a skladateľ Jordi Savall so svojim súborom Le Concert des Nations naplnil nielen očakávania o nezabudnuteľnom umeleckom zážitku, ale dokonalými tónmi aj celý Dóm sv. Alžbety, kde títo svetoví hudobníci odohrali svoj koncert. Kto prišiel na vystúpenie, ani na chvíľu neoľutoval, že sa stretol s vynikajúcimi hudobníkmi pod taktovkou umelca svetového formátu.

Dávna hudba na dobových hudobných nástrojoch rozohrievala srdcia, pohládzala dušu a príjemne znela aj v ušiach, iba trochu sklamala pomerne chladná katedrála. Studené počasie zaskočilo aj hudobníkov, keď prišli do počasím nie príliš vľúdnych Košíc z oveľa teplejšieho Španielska, ale sľúbené rozohriatie kvalitnou muzikou sa im nakoniec podarilo. Zaplnená katedrála ani nedýchala pri interpretácii Haydnovho diela Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži. Ako prezradil majster gambovej hudby, je to jeho srdcovka a skutočne tak znela. Od srdca.

„Mám k Haydnovi osobný vzťah. Od mladosti, keď som ešte hrával na violončelo s mojim kvartetom, tak ma toto dielo nadchýnalo a poznačilo ma. Vlastne boli tri diela, ktoré boli pre mňa v tomto období dôležité. Bolo to aj Rekwiem a Umenie fugy od Bacha. Bola to vôbec prvá skladba, ktorú sme so zoskupením Le Concert des Nations nahrali pred 15 rokmi a jedno z mála, ktoré sme nahrali dvakrát. Druhýkrát to bolo v katedrále v Cadize, pre ktorú Haydn toto dielo skomponoval. Urobilo sa z toho aj video, takže sa vyprodukovalo aj DVD. Túto skladbu pokladám za hudobný pamätník a jedno z najväčších, aké hudba vytvorila,“ vyjadril svoj vzťah k dielu, ktoré znelo gotickým chrámom,  charizmatický J. Savall.  Vypočuť si ho mohli aj Košičania, ale nielen oni.  Za skvelou hudbou prišli do dómu jeho priaznivci aj z iných miest a zo zahraničia.

„Je to výnimočná príležitosť vypočuť si takú úžasnú hudbu naživo. Pre mňa je to veľmi dôležité. Savalla sledujem už „x“ rokov, zbieram jeho nahrávky a propagujem ich. V rámci mojich relácií  v rozhlase ich púšťam a rozprávam o nich, sledujem všetky jeho aktivity a aj tvorbu jeho rodinných príslušníkov. Vnímam jeho snahu o autentickú prezentáciu dobových diel starej barokovej španielskej a francúzskej hudby, takisto presahy do filmovej hudby. Považujem to za fantastické. Ja by som Savalla zaradil do prvej päťky súčasných najlepších odborníkov na gambovú hudbu v rámci celého sveta, má vynikajúcich hráčov, inštrumentalistov, aranžérov, je to jednoducho svetová top trieda. Je pre mňa veľkou cťou byť na jeho koncerte,“ prezradil nám ešte pred zaznením prvých tónov akordeonista a hudobný publicista Peter Katina.

Kvalitná a dokonalá hudba pritiahla do dómu aj hudobníkov, ktorí sa skôr venujú modernej hudbe. Zo skupiny No Name si prišiel piatkový večer spríjemniť  bubeník Ivan Timko: „Mám vzťah aj k vážnej hudbe, prišiel som sa kultúrne vyžiť. Priznám sa, že Savall a jeho orchester sú pre mňa neprebádané vody, ale láka ma vypočuť si takýto druh hudby. Je to svetová osobnosť, takže som zvedavý a chcem spoznať aj niečo nové. Prísť na koncert  ma inšpiroval aj film o sláčikovom kvartete, ktorý som nedávno videl. Odvtedy sa nesiem na sláčikovej vlne. Teším sa, určite to bude úžasné.“

Aký dojem zanechali vo svetovom hudobníkovi , ktorý oprašuje zabudnutú hudbu,  hostiteľské Európske hlavné mesto kultúry?

„Košice sú mestom s pekným prostredím. Je tu pekná architektúra, ktorá má historické črty.  Je mi veľkým potešením interpretovať  Haydnovo dielo vo vašej katedrále.  Môj prvý dojem, keď som prišiel do mesta bol, že má veľkú históriu.  Všetko, čo vidíme okolo nás,  nám pripomína minulosť mesta, sú tu viditeľné stopy vašich predkov.  Je to výsledkom toho, že sa v tomto meste podarilo históriu zachovať a nie sú tu modernistické excesy,“ povedal J. Savall, čo znelo rovnako príjemne ako hudba, ktorú do Košíc priniesol.

Podľa neho majú Košice privilégium, že si zachovali dedičstvo a z toho vyplýva zodpovednosť zladiť ho s moderným chodom mesta. „Hudba na rozdiel od toho, čoho sa vieme dotknúť, žije iba vtedy, keď ju hrávame.  Preto je dôležité, aby sme v týchto historických budovách hrali hudbu, ktorá sa hodí do takého prostredia.  Bez toho by nemohla existovať na takej úrovni.“

Viac informácií o podujatí...